Tiedotteet 2018

Tälle sivulle on koottu vuonna 2018 julkaistut aluehallintoviraston (AVI) tiedotteet. Alueelliset tiedotteet löydät valitsemalla ylhäältä oikealta Valitse alue -kartasta haluamasi alueen.

Tiedotteet 2018

Infotilaisuuksia matkailualan toimijoille uudistuvasta matkapakettilainsäädännöstä

Kilpailu- ja kuluttajavirasto KKV ja aluehallintovirastot järjestävät infotilaisuuksia matkailualan toimijoille uudistuvasta matkapakettilainsäädännöstä

Lait matkapalveluyhdistelmistä ja niiden tarjoajista tulevat voimaan 1.7.2018. Uudistuksen myötä lainsäädännön piiriin kuuluvat kaikki kotimaiset yritykset, jotka tarjoavat matkapalveluja, esimerkiksi kuljetusta, majoitusta tai ajoneuvon vuokrausta yhdistettynä siten, että asiakas voi hankkia niitä yhteishintaan samaa matkaa varten. Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV) järjestää kevään aikana yhdessä aluehallintovirastojen kanssa kaikille matkailualan toimijoille avoimia infotilaisuuksia, joissa käydään kattavasti läpi uuden lainsäädännön myötä tulevat muutokset.

Laki tulee tietyin edellytyksin vaikuttamaan myös useiden yksittäisiä matkapalveluja tarjoavien yritysten toimintaan, esimerkiksi silloin, kun matkustajaa avustetaan ostamaan erillisiä matkapalveluja eri palveluntarjoajilta. Tällöin kyse on niin sanotusta yhdistetystä matkajärjestelystä, joka on niin ikään uuden lain piirissä. 

Infotilaisuuksissa Kilpailu- ja kuluttajaviraston asiantuntija vastaa matkailualan toimijoiden kysymyksiin ja kertoo muun muassa, mitä tarkoitetaan yhdistetyllä matkajärjestelyllä ja miten yritysten pitää varautua uuden lainsäädännön mukanaan tuomiin vaatimuksiin, kuten mahdollisen vakuuden asettamiseen Kilpailu- ja kuluttajavirastoon.    

Tervetuloa seuraaviin tilaisuuksiin kuulemaan ja kysymään uuden lainsäädännön sisällöstä ja vakuusjärjestelmän muutoksista: 

  •  Rovaniemi 23.4.2018 klo 9:30 - 12:30, Lapin aluehallintoviraston juhlasali, Valtakatu 2 
  •  Tampere 7.5.2018 klo 13 - 16, Tampereen seudun työväenopisto Sampola, Sammonkatu 2 
  •  Kuopio 8.5.2018 klo 12:00 - 15:30, Hotelli IsoValkeinen, Majaniementie 2 
  •  Turku 8.5.2018 klo 10 - 13, Valtion virastotalon auditorio, Itsenäisyydenaukio 2 
  •  Oulu 9.5.2018 klo 11:30 - 14:30, Pohjois-Suomen aluehallintovirasto Valkoinen sali, Linnankatu 3 
  •  Helsinki 14.5.2018 klo 9 - 12, Etelä-Suomen aluehallintoviraston auditorio, Ratapihantie 9 

Ilmoittautumiset ja lisätiedot: 

Tilaisuudet ovat maksuttomia. Ilmoittautumiset viimeistään viikkoa ennen kyseisen tilaisuuden alkua tästä linkistä:

https://link.webropolsurveys.com/S/05A7F0B797FE08A5 

Tietoa muuttuvasta lainsäädännöstä: kkv.fi/matkapakettilaki  

Lisätietoa tilaisuuksista:  

Lapin aluehallintovirasto Soile Kangas, soile.kangas(at)avi.fi 
Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto Irmeli Tamminen, irmeli.tamminen(at)avi.fi
Itä-Suomen aluehallintovirasto Riikka Hiltunen, riikka.hiltunen(at)avi.fi 
Lounais-Suomen aluehallintovirasto Seppo Luotola, seppo.luotola(at)avi.fi 
Pohjois-Suomen aluehallintovirasto Sirkka Partala, sirkka.partala(at)avi.fi  Tuija Karppinen, tuija.karppinen(at)avi.fi 
Etelä-Suomen aluehallintovirasto Tuomas Timonen, tuomas.timonen(at)avi.fi 


Päivitetty