Kunniamerkit

Monet kunniamerkkiesitykset käsitellään Aluehallintovirastoissa (AVI). Näitä kunniamerkkejä ovat äitienpäiväkunniamerkit, itsenäisyyspäivän kunniamerkit, hengenpelastusmitalit sekä väestönsuojelumitalit. Katso lisätietoja vasemman palstan alasivulinkeistä. Oman alueesi yhteyshenkilöt näet valitsemalla oikean yläkulman "Valitse alue"-kartasta oman alueesi.

Sisällytetyt portletit

Lue lisää Palauta

Tietoa alueelta

Kunniamerkit – Länsi- ja Sisä-Suomi

 

Itsenäisyyspäivänä myönnettävät kunniamerkit

Lisätietoja:

Opetus- ja kulttuuriministeriön hallinnonala
Johtaja Tuomo Laitila p. 0295 018 553, tuomo.laitila(at)avi.fi
Yksikön päällikkö Ismo Myllyaho p. 0295 018 820, ismo.myllyaho(at)avi.fi
ruotsinkielisen opetus- ja kulttuuritoimen osalta
johtaja Marianne West-Ståhl p. 0295 018 623, marianne.west-stahl(at)avi.fi

Sisäasiainministeriön hallinnonala, pelastustoimi
Johdon assistentti, Tarja Siirilä p. 0295 018 501
tarja.siirila(at)avi.fi

Sosiaali- ja terveysministeriön hallinnonala
Vaasa: ylitarkastaja Aija Ström p. 0295 018 593, aija.strom(at)avi.fi
Tampere: ylitarkastaja Riitta Heinonen p. 0295 018 538, riitta.heinonen(et)avi.fi
Jyväskylä: Aila Peltoniemi p. 0295 018 576, aila.peltoniemi(at)avi.fi

Valtiovarainministeriön hallinnonala
Neuvotteleva virkamies Tove Lindell p.0295 018 510, tove.lindell(at) avi.fi
Ylijohtajan sihteeri Elisabet Heinrich p. 0295 018 511
elisabet.heinrich(at)avi.fi

 

Muut kunniamerkit, mitalit ja arvonimet

Lisätietoja:

Arvonimet
Neuvotteleva virkamies Tove Lindell p.0295 018 510
tove.lindell(at) avi.fi

Hengenpelastusmitalit
Neuvotteleva virkamies Tove Lindell p.0295 018 510
tove.lindell(at) avi.fi

Väestönsuojelumitalit
Johdon assistentti Tarja Siirilä p. 0295 018 501
tarja.siirila(at)avi.fi

Äitienpäiväkunniamerkit
Vaasa: ylitarkastaja Aija Ström p. 0295 018 593, aija.strom(at)avi.fi
Tampere: ylitarkastaja Riitta Heinonen p. 0295 018 538, riitta.heinonen(et)avi.fi

 

Sähköpostiosoite: etunimi.sukunimi@avi.fi


Päivitetty
Tulosta Tulosta
Jaa

muualla verkossa