Aluehallintovirasto
Etusivu
Ohita siirtymislinkit
Ajankohtaista
Pelastustoimi ja varautuminen
Peruspalvelut ja oikeusturva
Poliisi
Työsuojelu
Ympäristöluvat
Virastot

26.2.2010 

PSAVI

Ylijohtaja Terttu Savolainen: Lapsiperheiden kotipalveluilla autetaan perheiden selviytymistä 

”Lapsiperheiden kotipalvelu on ollut viime vuosina esillä ja sen saamisessa on ollut kunnissa paljon ongelmia. Ns. perinteinen kotipalvelu on lähes kokonaan hävinnyt ja tilalle on tullut perhetyö, mikä käytännössä tarkoittaa korjaavaa työtä, koska perheen tulee saadakseen sitä olla jo lastensuojelun asiakas ” sanoi Pohjois-Suomen aluehallintoviraston ylijohtaja Terttu Savolainen avatessaan lastensuojelulain muutoksia käsittelevän koulutuspäivän Oulussa 26.2.2010 

Ylijohtaja Savolainen korosti puheessaan, että riittävillä lapsiperheiden kotipalveluilla on suuri merkitys perheiden selviytymisessä. ”Oikeaan aikaan annettu kotiapu voi olla ratkaiseva asia, jolla tuetaan perhettä selviytymään vaikeista tilanteista ja ehkäisemään se, että perheestä tulee lastensuojelun asiakas. ”

Savolaisen mukaan kansalaiset ovat tänä päivänä valveutuneempia kuin aiemmin ja myös kriittisempiä viranomaisten toimintaa kohtaan. ” Yhä useammista lastensuojeluasioista kannellaan Pohjois-Suomessa aluehallintoviranomaisille. Viime vuonna rikottiin ennätyksiä. Myös lastensuojeluasioiden määrä on kasvanut vuosi vuodelta kaikissa kunnissa ja se näkyy varmastikin kantelujen määrän kasvuna”, kertoi Savolainen. 

Vuonna 2009 kantelujen määrä kolminkertaistui edelliseen vuoteen verrattuna, ollen nyt 28 kantelua. Kantelun syynä oli yhä useammin sosiaalityöntekijöiden ammattitaitoon liittyvät asiat tai lastensuojelun arviointeihin liittyvät pitkät käsittelyajat. Myös Oulun ja Rovaniemen hallinto-oikeuksissa käsiteltiin viime vuonna enemmän lastensuojeluasioita kuin vuonna 2008. 

Kantelujen määrän kasvu kertoo Savolaisen mukaan myös siitä että, lastensuojelutyön kehittämisessä on vielä paljon haasteita.

Ylijohtaja Savolaisen puhe kokonaisuudessaan